Autentificare

Software care ne face viata mai usoara

Software care ne face viata mai usoara

Mesajde Relaxion » 14:31 , 22 Sep 2010

Propun aceasta noua categorie pentru a ne impartasi experientele in materie de software. Ce programe folosim pentru anume sarcini si cum ne usureaza (sau ingreuneaza) viata
Avatar utilizator
Relaxion
Admin Server CS
Admin Server CS
 
Mesaje: 196
Membru din: 22:28 , 27 Mar 2010

Re: Software care ne face viata mai usoara

Mesajde Marius » 14:38 , 22 Sep 2010

Eu sincer folosesc acel Tune Up Utilities si sunt foarte multumit de el. Antivirusi nu mai folosesc de 2 ani de cand am avut probleme cu ei . De multe ori la Nod aproape toate aplicatiile .exe ti le vede ca virusi chiar daca nu sunt. De cand am renuntat sa descarc de oriunde la fel nu mai am probleme, mai ales crack-urile de la jocuri de pe torrenti romanesti. Si cam atat .
Imagine


Dacă vrei admin sau unban faci cerere, nu te obosi să mă contactezi pe privat.
Avatar utilizator
Marius
Fondator Rebel Network
Fondator Rebel Network
 
Mesaje: 612
Membru din: 19:54 , 12 Dec 2009
Localitate: Bucuresti

Catalogare colectii CD-DVD - CATHY

Mesajde Relaxion » 14:42 , 22 Sep 2010

Eu pentru a-mi organiza colectia de dvd-uri folosesc un program de...60 KB ! Si va pot spune ca este minunat!
Programul se numeste Cathy si il puteti gasi aici> http://www.mtg.sk/rva/
Acu vreo 2-3 ani eram in cautarea unui porgram de catalogare care sa nu ma ameteasca cu cine stie ce prostii downloadate automat de pe internet si cu functii avansate. Cautand am dat de acest minuscul program si l-am indragit imediat.
Un singur lucru nu-mi placea la el: nu puteam sa listez doar o parte a colectiei, ci colectia in intregime. Programul poate salva lista ca si fisier .txt. Asa ca i-am trimis un mail lui Robert, i-am explicat doleanta mea si l-am rugat daca poate fie sa-mi dea codul sursa fie sa faca chiar el modificarea. In doua zile am primit raspuns, cu atasament. A modificat programelul asa cum am vrut. Si de atunci folosesc numai Cathy.


Despre TuneUP Utilities am auzit si eu numai de bine. Nu l-am instalat niciodata, dar l-am vazut la un prieten si mi-a placut cum lucreaza.

Si nu ai antivirus?!? Asta-i noua :) Eu folosesc Avira, versiunea gratuita. Ma impac de minune cu el, si l-am instalat pe zeci de calculatoare. Ce-i drept, il folosesc impreuna cu Spybot - Search and Destroy. Asta e la servici. Acasa, pe sistemul pe care am instalat Win7, am si antivirusul oferit gratuit de Microsoft (tre sa recunosc, am Win7 licentiat). Si toate se impaca de minune. Cat despre laptop, pe care am Linux, nu prea am ce adauga. Mai pun din cand in cand un antivirus ca sa il mai verific (ClamAV, Avira, Bitdefender etc) sau scanez online si gata pt 2 luni.
Avatar utilizator
Relaxion
Admin Server CS
Admin Server CS
 
Mesaje: 196
Membru din: 22:28 , 27 Mar 2010

Re: Software care ne face viata mai usoara

Mesajde Relaxion » 21:08 , 07 Oct 2010

Asa cum am spus si in postul http://forum.rebelnetwork.ro/viewtopic.php?f=44&t=365, mie imi place mult de tot iarna. Si asta se extinde si la aplicatiile pc. Din categoria aplicatiilor fac parte si... screensaver-ele :)
Printre cele mai frumoase screensaver-e (daca nu chiar cele mai frumoase) se numara cele ale Astro Gemini.
Pot sa va spun ca screensaver-ul Christmas Time 3D, de exemplu, il pun ca sa ma relaxez pe monitorul meu de 81cm si stau si ma uit ca tembelul cum ninge si privesc oraselul si ascult colindul. Si imi place :D
Dar decat sa fac upload la cele cu tematica de Serbatori de Iarna, mai bine va directionez aici> https://isohunt.com/torrent_details/145355073/astro+gemini?tab=summary
Downloadati inreaga colectie si minunati-va la cat de frumos poate fi un screensaver. Mai ales unul de iarna! :D
Avatar utilizator
Relaxion
Admin Server CS
Admin Server CS
 
Mesaje: 196
Membru din: 22:28 , 27 Mar 2010

Agent Ransack - Search Utility

Mesajde Relaxion » 16:07 , 16 Sep 2012

Hmm... nu a mai postat nimeni nimic de ceva vreme pe-aci... asa ca reiau obiceiul :)
Azi va propun un program care sa inlocuiasca search-ul Windows-ului.
Numele programului este Agent Ransack, un program gratuit si pe care odata de incepeti sa-l folsiti va intrebati cum ati putut trai fara el :)
Pe langa clasicul search de fisiere, porgramul poate cauta in locatia selectata de voi si stringuri text in fisiere. Da, le deschide si le cauta. Nu numai o data m-a ajutat sa gasesc fisiere in care am scris prostii de-ale mele pe care nu le mai gaseam.
Agent Ransack il gasiti la adresa http://www.mythicsoft.com/page.aspx?type=agentransack&page=home
Avatar utilizator
Relaxion
Admin Server CS
Admin Server CS
 
Mesaje: 196
Membru din: 22:28 , 27 Mar 2010


Înapoi la Windows

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
alt=